Konstrukcja drzewa badań

Na tej stronie zgromadzono dane na temat konstrukcji drzewa badań gier UFO-1, UFO-2 i UFO-3. Z pozoru temat wydaje się nieciekawy, a sama konstrukcja drzewa zdaje się prosta. Podane poniżej informacje pokazują jednak, że problem jest w rzeczywistości znacznie bardziej złożony i godny uwagi.

Warunki wstępne

Drzewo badań (w rozumieniu prezentowanym na tej witrynie) obejmuje:

Pojęcie „przedmiot” obejmuje zarówno obiekty materialne (np. artefakty obcych), jak i obce istoty (martwe lub żywe), a nawet czysto teoretyczne tematy (np. broń laserowa), będące dopiero wstępem do dalszych badań o znaczeniu praktycznym. Przedmiotem jest więc każda pozycja, która może znaleźć się na liście badań bądź (później) na liście możliwych produktów warsztatu.

Aby móc przebadać dany przedmiot, niezbędne jest posiadanie w bazie laboratorium. W UFO-3 występują 4 typy takich obiektów, a mianowicie laboratoria biologiczne i laboratoria fizyki kwantowej, przy czym każde w wersji podstawowej i ulepszonej. Konkretne przedmioty wymagają określonego rodzaju laboratorium, przy czym laboratoria ulepszone są w stanie także prowadzić badania nad przedmiotami wymagającymi laboratoriów danego rodzaju w wersji podstawowej. Oprócz posiadania laboratoriów konieczne jest także zatrudnienie uczonych, którzy są w stanie w nich pracować.

Dostępność

Warunkiem wstępnym podjęcia badań nad pewnymi przedmiotami jest ich dostępność w bazie, w której znajduje się laboratorium. Źródłem takich przedmiotów są, ogólnie mówiąc, misje taktyczne.

  1. Przedmioty pierwszej grupy to produkty technologii obcych, w tym broń, różne elementy statków. Aby je przebadać, należy je dostarczyć z terenu misji taktycznej do magazynu bazy, w której chcemy je przebadać.
  2. Grupa druga to żywi obcy. Warunkiem niezbędnym do ich przebadania jest obecność w bazie specjalnego budynku – Alien Containment. Budynek ten ma ograniczoną pojemność (limitowaną w różny sposób w poszczególnych grach); po jej przekroczeniu będzie można jedynie badać ciała. W UFO-3 dodatkowym warunkiem (i jednocześnie utrudnieniem) jest posiadanie na statkach uczestniczących w misji modułu do transportu żywych obcych do bazy.
  3. Do trzeciej grupy można zaliczyć ciała obcych. Ich źródłem są obcy zabici w czasie misji. Ponadto w UFO-3 żywi obcy giną po przeprowadzeniu badań i są następnie źródłem ciała (a więc w pewnych wypadkach – podstawą do przeprowadzenia kolejnych badań). Z czysto technicznego punktu widzenia ginący obcy oznacza zastąpienie jednego przedmiotu innym (i przeniesienie go z Alien Containment do magazynu). W UFO-1 i UFO-2 grupa ta niczym nie różni się od pierwszej. Przebadani żywi obcy znikają bez śladu, a ciała można zdobyć jedynie na misji.
  4. Czwarta grupa to przedmioty niematerialne specjalnego rodzaju, występujące tylko w UFO-3. I tak, wysłanie statku w rejon zestrzelonego wrogiego pojazdu lub próbnika do wymiaru obcych powoduje dostarczenie informacji, które są niezbędne dla rozpoczęcia jednego z tematów badań – pod warunkiem, że nastąpił szczęśliwy powrót wysłanej jednostki do bazy. Efekt jest porównywalny do przywiezienia artefaktu obcych z misji.
  5. Wreszcie grupa piąta to przedmioty, które można badać mimo braku w bazie. W UFO-1 i UFO-3 są to na przykład produkty ziemskiej technologii, których nie da się zdobyć na misjach. W UFO-2 należą tu (zapewne w wyniku błędu gry) także pewne artefakty obcych.

Pod pojęciem „dostępny” będziemy zatem rozumieć przedmiot znajdujący się w stosownym do jego natury budynku bazy (bądź „umieszczony w bazie wiedzy” w wypadku przedmiotów czwartej grupy).

Uprzednio zakończone badania

Badania tworzą drzewo dlatego, że zdobycie informacji o pewnym przedmiocie jest warunkiem podjęcia badań nad innym przedmiotem. W omawianych grach zależności tematów są jednak często bardziej skomplikowane i do rozpoczęcia danego badania konieczne są wyniki z dwóch wcześniejszych badań lub większej ich ilości. W takich wypadkach możemy mówić o koniunkcji warunków rozpoczęcia badania: dopiero spełnienie ich wszystkich udostępnia nowy temat. Wypadki takie opisano używając słowa AND.

Zdarza się jednak, że dostępność danego tematu pojawia się w wyniku zakończenia jednego tylko badania z listy dwóch czy większej ilości. Mówimy wówczas o alternatywie warunków rozpoczęcia badania: wystarczy spełnić tylko jeden warunek, by badanie mogło się rozpocząć. Wypadki takie opisano używając słowa OR.

Bywa wreszcie i tak, że występuje koniunkcja alternatywy lub alternatywa koniunkcji warunków. Wypadki takie omówiono niżej.

Specjalne problemy stwarza badanie żywych obcych, dlatego informacji zdobytych w ten sposób nie można porównywać z innymi rezultatami uprzednio zakończonych badań; szczegóły zostaną omówione poniżej.

Prerekwizyty

Dostępność określonego przedmiotu w bazie lub znajomość wyników innych badań możemy ogólnie nazwać prerekwizytami danego tematu. Łączne omawianie obu kategorii ma wymiar praktyczny. Warto zauważyć w tym miejscu, że istnieje możliwość badania innego przedmiotu niż ten, który jest dostępny. Zjawisko takie występuje w UFO-3, a w wyniku błędu także w pierwszej wersji UFO-2.

Rezultaty badania

Rezultatu badań bywają rozmaite. Omówimy je w punktach.

  1. Każde zakończone badanie wzbogaca „bazę danych” XCom-u, co najczęściej owocuje nowym wpisem w ufopedii (wyjątki są nieliczne).
  2. Zdarza się, że po zakończeniu badań nad jakimś przedmiotem możliwe staje się uruchomienie produkcji tego przedmiotu w warsztacie. Należy zwrócić uwagę, że niekiedy nazwa przedmiotu zmienia się (np. w UFO-3 przebadanie Biological Warfare umożliwia produkcję Toxin Type A), co można jednak uznać za kwestię czysto formalną.
  3. Czasami po zakończeniu badania możliwe staje się wybudowanie w bazie modułu nowego typu.
  4. Bywa i tak, że zakończenie badań nad przedmiotem X umożliwia produkcję nie tylko przedmiotu X, ale także przedmiotu Y. W takich wypadkach możemy umieścić przedmiot Y na drzewie badań, dodając dość paradoksalną uwagę, że przebadanie odpowiedniego tematu jest niekonieczne (lub niemożliwe). Takie tematy nie są nigdy warunkami rozpoczęcia innych tematów.
  5. Zdarzają się też wypadki podobne do opisanego w punkcie poprzednim, w których produkcja przedmiotu Y wymaga dodatkowo spełnienia innego warunku (np. zakończenia badań nad przedmiotem Z). Wówczas przebadanie X nie umożliwia automatycznie produkcji Y, ale stanowi spełnienie jednego z warunków rozpoczęcia tej produkcji.
  6. Produkcja (i użycie) broni wymagających amunicji jest możliwa tylko wtedy, gdy przebadano oba te elementy. Tylko w takim wypadku dany przedmiot stanowi też prerekwizyt innego badania. W takich wypadkach będziemy mówić o tematach sprzężonych. Przedmioty sprzężone liczyć będziemy jako jeden prerekwizyt i opisywać, używając symbolu „+”.
  7. Zdarza się (w UFO-2 i UFO-3), że wynik określonego badania pozwala uruchomić kolejne badanie pod warunkiem, że dostępny jest badany przedmiot. Błędy w UFO-2 sprawiają, że bezwarunkowo najpierw należy zdobyć ów przedmiot, a dopiero potem zakończyć badanie prerekwizytu.
  8. Rezultaty badanie żywych obcych wyróżniają się od wszystkich innych wyników badań pod kilkoma względami. Mianowicie, w UFO-1 i UFO-2 możliwe jest wielokrotne badanie obcych określonej rangi, które za każdym razem dostarcza innych informacji aż do wyczerpania limitu. Poza tym wypadkiem nie można dwukrotnie badać tego samego przedmiotu.
  9. Badanie żywego obcego można porównać do przesłuchania, podczas którego nie można zadawać pytań na kompletnie nieznane tematy. Dlatego też jeśli jest ono jednym z kilku prerekwizytów innego tematu, wówczas musi być przeprowadzone na końcu, po spełnieniu wszystkich pozostałych warunków. W razie niespełnienia tego wymogu badanie obcego można powtórzyć, indagując innego obcego (danej rasy lub rangi) wtedy, gdy zgromadzi się już dostateczne informacje z innych źródeł. Błędy gier (zwłaszcza UFO-2) powodują jednak, że nie zawsze jest to możliwe. Poniżej wymagane badania obcych wyszczególniono po słowie PLUS, jeśli nie stanowią jedynego warunku rozpoczęcia innych badań.
  10. W UFO-1 i UFO-2 badanie obcych rangi Medic dostarcza informacji o dotąd nieznanych obcych formach życia, co owocuje jedynie odpowiednim wpisem do ufopedii. Rezultatem badanie obcych takiej rasy mogą być jednak dodatkowe informacje, niemożliwe do zdobycia od obcego rangi Medic. Rzeczywiste przebadanie żywego obcego musi jednak być dokonane, jeśli jest warunkiem rozpoczęcia innych badań. Niedopracowanie gier sprawia, że uprzednie wykorzystanie informacji od obcego rangi Medic może uniemożliwić badanie właściwe.

Szczegółowe omówienie tematów badań

Po nazwie badania w nawiasie podano cyfrę odpowiadającą „numerowi” gry zgodnie z konwencją używaną na tej witrynie (1 to UFO: Enemy Unknown itd.). Numer wersji gry podano po łączniku, dla UFO-3 podano też rodzaj laboratorium. Zapis 3q oznacza temat dla laboratorium fizyki kwantowej, 3b-1 – dla laboratorium biologicznego niezmodyfikowanej wersji UFO-3, zapis 3aq-2 – temat dla udoskonalonego laboratorium fizyki kwantowej wersji zmodyfikowanej przy pomocy programu ApocUtils z domyślnymi ustawieniami drzewa badań. Po przecinku podano listę tematów będących prerekwizytami danego badania.

W wykazie pominięto całkowicie badania żywych obcych, z uwagi na ich specyfikę opisaną wyżej. Zakończenie takich badań nigdy nie uruchamia nowej produkcji, często dostarcza tylko wpisów do ufopedii na temat danego typu obcych, a w UFO-1 i UFO-2 także na temat obcych statków, działalności obcych lub innych rodzajów obcych (w UFO-1 także rodzajów niemożliwych do przebadania innymi metodami). Wciąż jednak obcy poszczególnych typów lub rang figurują na listach prerekwizytów innych badań.

Podanie tylko nazwy rasy obcego oznacza, że ranga jest dowolna, podanie rangi oznacza, że rasa jest dowolna – pod warunkiem, że w ogóle występują obcy danej rasy w tej randze. Słowo Alien oznacza dowolnego żywego obcego. Tego typu niesprecyzowane prerekwizyty oznaczają w istocie wybór jednego tematu spośród kilku możliwych, i tak właśnie są traktowane.


Tematy bez prerekwizytów

Typ A1

Tematy niebędące prerekwizytami, nieuruchamiające nowej produkcji.

Typ A2

Tematy niebędące prerekwizytami, uruchamiające nową produkcję.

Typ A3

Tematy będące prerekwizytami, nieuruchamiające nowej produkcji.

Typ A4

Tematy będące prerekwizytami, uruchamiające nową produkcję.



Tematy wymagające tylko dostępności badanego przedmiotu

Typ B1

Tematy niebędące prerekwizytami, nieuruchamiające produkcji.

Typ B2

Tematy wymagające dostępności innego przedmiotu, niebędące prerekwizytami, nieuruchamiające produkcji.

Typ B3

Tematy niebędące prerekwizytami, uruchamiające nową produkcję.

Typ B4

Tematy sprzężone, niebędące prerekwizytami, uruchamiające produkcję.

Typ B5

Tematy będące prerekwizytami, nieuruchamiające produkcji.

Typ B6

Tematy wymagające dostępności innego przedmiotu, będące prerekwizytami, nieuruchamiające produkcji.

Typ B7

Tematy będące prerekwizytami, uruchamiające nową produkcję.

Typ B8

Tematy wymagające dostępności innego przedmiotu, będące prerekwizytami, uruchamiające nową produkcję.

Typ B9

Tematy sprzężone, będące prerekwizytami, uruchamiające produkcję.

Typ B10

Tematy sprzężone, będące prerekwizytami, pozwalające uruchomić produkcję zbadanego przedmiotu i innych przedmiotów.



Tematy wymagające tylko zakończenia 1 badania

Typ C1

Produkcja dostępna bez wcześniejszego zbadania danego przedmiotu.

Typ C2

Tematy niebędące prerekwizytami, nieuruchamiające produkcji.

Typ C3

Tematy niebędące prerekwizytami, uruchamiające budowę.

Typ C4

Tematy niebędące prerekwizytami, uruchamiające produkcję.

Typ C5

Tematy będące prerekwizytami, uruchamiające budowę.

Typ C6

Tematy będące prerekwizytami, uruchamiające produkcję.

Typ C7

Tematy będące prerekwizytami, uruchamiające produkcję zbadanego przedmiotu i innych przedmiotów.

Typ C8

Tematy będące prerekwizytami, dostępne po opracowaniu tematów sprzężonych, pozwalające uruchomić produkcję zbadanego przedmiotu i innych przedmiotów.



Tematy wymagające tylko zakończenia 1 badania spośród kilku

Typ D1

Tematy niebędące prerekwizytami, uruchamiające budowę.

Typ D2

Tematy będące prerekwizytami, nieuruchamiające produkcji.

Typ D3

Tematy będące prerekwizytami, pozwalające uruchomić budowę.

Typ D4

Tematy będące prerekwizytami, dostępne po opracowaniu tematów sprzężonych, pozwalające uruchomić produkcję zbadanego przedmiotu i innych przedmiotów.



Tematy wymagające dostępności przedmiotu i zakończenia 1 badania

Typ E1

Tematy niebędące prerekwizytami, pozwalające uruchomić produkcję.

Typ E2

Tematy będące prerekwizytami, pozwalające uruchomić produkcję.

Typ E3

Tematy wymagające dostępności innego przedmiotu, będące prerekwizytami, pozwalające uruchomić produkcję.

Typ E4

Tematy sprzężone, będące prerekwizytami, pozwalające uruchomić produkcję.



Tematy dostępne po zakończeniu 2 i więcej badań

Typ F1

Produkcja dostępna bez wcześniejszego zbadania danego przedmiotu.

Typ F2

Tematy niebędące prerekwizytami, nieuruchamiające produkcji.

Typ F3

Tematy niebędące prerekwizytami, uruchamiające produkcję.

Typ F4

Tematy będące prerekwizytami, nieuruchamiające produkcji.

Typ F5

Tematy będące prerekwizytami, uruchamiające produkcję.

Typ F6

Tematy będące prerekwizytami, uruchamiające produkcję zbadanego przedmiotu i innych przedmiotów.



Tematy wymagające dostępności przedmiotu i zakończenia 2 badań

Typ G1

Tematy będące prerekwizytami, nieuruchamiające produkcji.



Tematy uzyskane z przesłuchań

Typ H1

Tematy, które można uzyskać jedynie z przesłuchań żywych obcych, niebędące prerekwizytami, nieuruchamiające produkcji.

Medic (1) Navigator (1) Engineer (1)
  • Sectopod
  • Cyberdisc
  • Alien Research
  • Alien Harvest
  • Alien Abduction
  • Alien Infiltration
  • Alien Base
  • Alien Terror
  • Alien Retaliation
  • Alien Supply
  • Small Scout
  • Medium Scout
  • Large Scout
  • Harvester
  • Abductor
  • Terror Ship
  • Battleship
  • Supply Ship
  Squad Leader (2) Technician (2)
 
  • Alien Probe Mission
  • Alien Interdiction
  • Alien Resource Raid
  • Alien Infiltration
  • Alien Colony Expansion
  • Alien Surface Attacks
  • Floating Base Attacks
  • Colony Supply Mission
  • Survey Ship
  • Escort
  • Cruiser
  • Heavy Cruiser
  • Hunter
  • Battleship
  • Dreadnought
  • Fleet Supply Cruiser